Bár könnyű, sokan közülünk nehezen tudjuk kiválasztani a megfelelő hajolajat. Ha megfelelő haj- és fejbőr ápolásra van szükséged, olvasd el ezt a szöveget. Meg fogod tanulni, hogy mi a haj porozitása, hogyan kell beazonosítani, és mely olajok alkalmasak a haj típusára.

Minden hajtípusnak megvan a maga porozitása. Ez a kifejezés azt határozza meg, hogy mennyire emelkednek meg a kutikulák a hajszál mentén. Van alacsony, közepes/normál és magas porozitású haj. A porozitás típusok gyakran “keverednek”. Például, a tövénél alacsony porozitás jelentkezik, míg a hajvégeken magas porozitás. Sok hajmániás közepes porozitást állapítanak meg– alacsony és magas porozitás közöttit.

haj porozitás

 

ALACSONY POROZITÁSÚ HAJ

Sima, egyenes és fényes, ellenáll a festésnek és a stilizálásnak, lassan szárad. Visszaszorítja a nedvességet. Az alacsony porozitású haj hajlamos károkat okozni, ezért a gondos ápolás létfontosságú. Sajnálatos módon ez nem eredményez mindig pozitív hatást. Miért? A kutikulák szorosan kötődnek egymáshoz; zártak és egyenletesen helyezkednek el. A kozmetikai vajak és a szilárd olajok kiválóan alkalmasak az alacsony porozitású hajra. Ezek közé tartoznak: kókuszolaj, lenmagolaj, napraforgóolaj, babassuolaj, shea vaj, mangóvaj..

KÖZEPES/NORMÁL POROZITÁSÚ HAJ

Ez egyszerűen kettő az egyben – alacsony és magas porozitású haj. Lehet egyenes vagy hullámos; könnyű stilizálni és befolyásolják az időjárási viszonyok– magába szívja a nedvességet és göndör lesz. A többi hajtípussal ellentétben, ellenáll a különböző sérüléseknek. Használj egyszeresen telítetlen olajokat a hajkezelésben. Ezeket érdemes kipróbálni: arganolaj, szilva magolaj, olívaolaj, édes mandulaolaj, szamárfűolaj, avokádóolaj.

MAGAS POROZITÁSÚ HAJ

Ez a hajtípus sérült, száraz és fakó. Gyakran végeznek rajta stilizáló kezeléseket (festés, egyenesítés, dajer), amitől még gyengébb. A hullámos és göndör, illetve statikus haj gyakran magas porozitásúnak felel meg. Kutikulái magasan megemelkednek. Ennek eredményeként a tápanyagok, valamint a káros anyagok gyorsan bejutnak a hajba. Ha ez a hajad típusa használj többszörösen telítetlen olajokat: lenmagot, éjszakai kankalin virágot, gyapotmagot, vadrózsát, szőlőt és búzát.

TARTSD ÉSZBEN: Nincs olyan olaj, amely már az első alaklmazás után kifejti hatását. Igen, a hajad jobban fog kinézni, de ki kell várni az eredményeket! Légy türelmes! Cseréld le az olajt, ha’ néhány hét múlva nem látod az eredményeket Lehet, hogy rossz olajt választottál a hajad porozitásához vagy rosszul állapítottad meg ugyanazt. Szerencsére ebben néhány trükk segít.

Hogyan kell beazonosítani a haj porozitását? Végezd el a tesztet

A tesztek divatossá váltak a hajmániások és olyan lányok körében, akik szeretik ápolni hajukat. A kis quizzek segítenek megállapítani a haj porozitását. Ennek következtében megfelelő hajápolási termékek közül választhatsz. A permetek, maszkok és kondicionálók nem az egyetlen olyan termékek, amelyeket a használhatsz a hajkezelésben. Ne felejtsd el tesztelni a hajolajokat. Lehet, hogy sokkal hatékonyabbak, mint a jól ismert samponok és szérumok. A hajszálak meghatározására szolgáló tesztek közé tartoznak a következők: víz teszt, tapintás, megfigyelési vizsgálat, lisztvizsgálat, kókuszolaj teszt.

1. Víz teszt

Tegyél néhány hajszálat egy vízzel megtöltött edénybe. Legyenek tiszták és szárazak; nem lehetnek rajta kozmetikum maradványok (szilikonok, maszkok, balzsamok). Gondosan figyeld meg, mi történik velük. A szálak 2-3 perc elteltével elsüllyednek? Ez azt jelenti, hogy magas porozitásúak. Gyorsan elmerültek a vízben, ami azt jelenti, hogy a víz gyorsan áthatott a kutikulákon keresztül. Mi történik, ha a haj továbbra is lebeg a felszínen? Valószínűleg alacsony porozitású a hajad. A zárt kutikulák távol tartják a vizet annak behatolásától.

2. Tapintásos teszt

Vegyünk egy hajszálat és tapintsuk meg. Durva vagy egyenetlen? A hajad magas porozitású. A sima, puha és finom haj alacsony porozitású. Sajnos, ez a módszer nem megbízható. Nem mindenki számára segítőkész. Egyes lányoknak disztrófikus haja van. Az ilyen szálak megjelenése és állapota eltér a normál egészséges hajtól. Gyengék és szerkezetük csavart.

3. Megfigyeléses teszt

Talán ez a legegyszerűbb módszer. Egyszerűen meg kell figyelni a hajat: hogy néz ki hajmosás, hajszárítás után, esős napon, forró napokon és bármely körülmények között. Ha hajad fényes és sima, akkor alacsony porozitású. A száraz és fakó haj magas porozitású.

4. Lisztteszt

Nem’ kell séfnek lenned, hogy elvégezd a tesztet. Szórd meg a hajad liszttel, hogy megállapítsd a porozitást. Ha hajszálaid fehérek és liszt borítja, akkor ez biztosan magas porozitásra utal. Ellenkezőleg: az alacsony porozitású hajat nem’ fogja liszt borítani Re Jegyezd meg, hogy a hajat alaposan meg kell mosni és eltávolítani az összes kozmetikumot és maradványt, még mielőtt elvégeznéd a tesztet.

5. Kókuszolaj teszt

Használj kókuszolajat a hajadon. Kb. Egy órával később mosd ki a hajad egy kíméletes samponnal. Ne’ használj hajszárítót; hagyd megszáradni. Ha sima és fényes, alacsony porozitású. A göndör és fénytelen hajszálak magas porozitásúak.

Valami a lusták számára. Hajszakértő meglátogatása

Amennyiben nem’ szeretnél semmilyen tesztet végezni, foglalj időpontot egy hajszakértőnél. Ez egy orvos, aki professzionális hajelemzést és gondoskodást nyújt. A trichologus mikroszkóp alatt megvizsgálja a hajat, meghatározza annak hosszúságát, sűrűségét, kutikula állapotát és a hajvégeket. Ha az orvos azt mondja, hogy a fejbőr rossz állapotban van, kérd meg, hogy javasoljon néhány megfelelő készítményt és hajterméket. Megnézetted valaha a hajad mikroszkóp alatt? Ha nem, íme, a lehetőség. Megragadod?